Działalność

Turnus rehabilitacyjny w Jarosławcu w Health Resort & Medical SPA "Panorama Morska" 2015.05.16

Był to niepowtarzalny i wyjątkowy turnus rehabilitacyjny podczas  którego dzieci mogły korzystać z basenu, inhalacji solankowych, masażów oraz bawić się pod okiem animatorów.  Czas wypełniony był "po brzegi" różnymi   atrakcjami: np ;odbył się  pokaz sztucznych ogni, spotkaliśmy się z aktorami "Cyrku Szok" oraz gwizdami wieczoru piosenki włoskiej i biesiadnej. Oczywiście dzieci oczarował urok naszego pięknego Morza Bałtyckiego. Spacery plażą i przepiękne zachody słońca rozmarzyły wszystkich... dalej

VII Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego 2015.03.12 w SOSW w Lublińcu

W kategorii szkoły gimnazjalne – miejsca indywidualne

I miejsce – Piotr Majewski

II miejsce – Maciej Ciureja

III miejsce – Maksymilian Pietrzak

Drużynowo:

I miejsce – Gimnazjum im. Św. Edyty Stein w Lublińcu

II miejsce – Gimnazjum nr 2 w Lublińcu

III miejsce – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach

W kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne – miejsca indywidualne

I miejsce – Michał Mazur

II miejsce - Bartosz Małyska

III miejsce – Mateusz Bartela

Drużynowo:

I miejsce – Zespół Szkół nr1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu

II miejsce – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Krupskim Młynie

III miejsce – Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu

Grant w ramach programu Fundacji Banku Dziecięcych Uśmiechów działającego przy WBK Bank Zachodni

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Słuchowo i Umysłowo „Uśmiech Dziecka”

z siedzibą w Lublińcu ul. P. Stalamacha 90 uzyskało grant w ramach programu Fundacji Banku Dziecięcych Uśmiechów działającego przy WBK Bank Zachodni. Poniżej zamieszczamy opis działań realizowanych w ramach projektu we współpracy z Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Lublińcu.

Nazwa projektu:  WGT - Wielospecjalistyczny Gabinet  Terapeutyczny

Stowarzyszenie „Uśmiech Dziecka” od lat wspiera dzieci niepełnosprawne. Pracując na rzecz wychowanków SOSW prowadzony jest monitoring środowiska rodzinnego, szkolnego oraz analiza uzyskanych wniosków. W wyniku tych działań zauważyliśmy potrzebę stworzenia miejsca w którym będzie realizowana wielospecjalistyczna terapia pedagogiczna. W związku z podjętym planem przystąpiliśmy do realizacji nawiązując współpracę z dyrekcją SOSW w Lublińcu celem pozyskania lokalu możliwego do adaptacji na rzecz gabinetu terapeutycznego. Uzyskawszy przydział na lokal podjęliśmy kolejne kroki w celu przystosowania go zgodnie z wymogami i potrzebami wychowanków. Podczas narady członków Stowarzyszenia powstał plan mający na celu organizację gabinetu i prowadzenie wielospecjalistycznej terapii dla dzieci i młodzieży. Planowana terapia w zakresie oligopedagogiki, surdopedagogiki, tyflopedagogiki i resocjalizacji wsparta poprzez terapię EEG Biofeedback, stymulację audio-psycho-lingwistyczną metodą Tomatisa jest całościową odpowiedzią na zanalizowane potrzeby dzieci i młodzieży. Udało nam się pozyskać specjalistów, którzy poprowadzą terapię w ramach wolontariatu. Utworzony gabinet terapeutyczny daje szanse na możliwość nieodpłatnego skorzystania z nowoczesnych metod terapii oraz dostępu do nieodpłatnej porady i diagnozy specjalistów. Jesteśmy świadomi jak istotna jest wczesna interwencja w przypadku zdiagnozowanych zaburzeń rozwojowych dlatego planujemy również uruchomić w gabinecie zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania dzieci. Przewidujemy organizację dwóch spotkań pedagogizacyjnych dla rodziców w połączeniu z przedstawieniem planowanych działań w ramach projektu oraz uzyskanych efektów terapii. Odbędzie się również prelekcja informująca o najnowszych formach terapii dzieci i młodzieży. Zrealizowanie projektu pozwoli na wyrównanie szans edukacyjnych beneficjentom projektu.

Korzyści edukacyjne:

 Ewa Berbesz – prezes

VI Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego

13 marca 2014r w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lublińcu odbył się VI Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego. Patronem tego wydarzenia było  Starostwo Powiatowe w Lublińcu, które reprezentował Starosta Pan Joachim Smyła i wice – starosta Tadeusz Konina.

Trzydniowy wyjazd młodzieży do Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu 

W dniach od 5–7 grudnia 2013r. Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu zaprosiła Naszych uczniów szkoły ponadgimnazjalnej na trzydniowe spotkanie, którego głównym celem było integrowanie młodzieży szkolnej w duchu przeżywania Świąt Bożego Narodzenia...

Paczki Mikołajkowe dla 71 dzieci

6 grudnia 2013 roku Stowarzyszenie rozdało paczki Mikołajkowe dla 71 dzieci. Dzieci i młodzież byli szczęśliwi ze spotkania z "Mikołajem"....

Spotkanie integracyjne z rodzicami "Zrozumieć niepełnosprawność"

30 listopada 2013 roku odbyło się spotkanie integracyjne połączone ze szkoleniem rodziców dzieci niepełnosprawnych pod tytułem "Zrozumieć niepełnosprawność" ...

V Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Starosty Lublinieckiego

7 marca 2013 roku już po raz piąty w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym  w Lublińcu odbył się Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego. Organizatorami było: Starostwo Powiatowe w Lublińcu ,SOSWdlaNiS, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Słuchowo i Umysłowo „Uśmiech Dziecka” oraz Klub Sportowy „Herkules”

Wycieczka do Muzeum monet

25 kwietnia 2013 roku uczniowie klas 4a, 2A, 1A1 zwiedzili Muzeum monet, medali i odznaczeń Jana Pawła II w Częstochowie. Dzięki temu dzieci mogły zapoznać się z ciekawa kolekcją monet i medali związanych z naszym papieżem.

Archipelag skarbów

3 i 4 grudnia 2012r. nasi uczniowie brali udział w programie profilaktycznym „Archipelag skarbów”. W czasie dwudniowych zajęć prowadzący uczyli jak panować nad negatywnymi emocjami, wybierać w życiu większe dobro i rozwijać talenty. Zajęcia przeplatane były różnymi ćwiczeniami, w których młodzież chętnie brała udział.

IV Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Starosty

15 marca 2012 roku odbył się już Czwarty Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Starosty. Organizatorem było Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Słuchowo i Umysłowo "Uśmiech Dziecka", Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lublińcu oraz Klub Sportowy "Herkules" działający przy Ośrodku. Szkoły ponadgimnazjalne reprezentowali: Dawid Guzy i Patryk Kałuziński.

I Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Starosty

18 marca 2009 roku odbył się Pierwszy Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Starosty. Organizatorem było Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Słuchowo i Umysłowo "Uśmiech Dziecka", Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lublińcu oraz Klub Sportowy "Herkules" działający przy tym Ośrodku.

Drugi Rejs Integracyjny

W dniach 27 listopada do 6 grudnia 2009 roku zorganizowaliśmy już Drugi Rejs Integracyjny. Odbywał się na wodach Morza Śródziemnego. Na pokładzie żaglowca Pogoria odwiedzaliśmy porty Lazurowego Wybrzeża: